Svoz elektroodpadu k ekologické likvidaci v Moravskoslezském kraji organizuje společnost Elektrowin provozující kolektivní systém zpětného odběru elektra. „Když nastaly povodně, bylo naší první myšlenkou to, že bychom se svozem zničených elektrospotřebičů měli přednostně pomoci postiženým oblastem, upřednostnili jsme Krnov, Zátor či Nové Heřmínovy,“ popisuje Radim Olšar ze společnosti Elektrowin. Nasmlouvali proto přepravní firmu, která první dny jezdila po zaplavených oblastech a zničené spotřebiče nakládala přímo z hromad odpadků kolem chodníků.
Každý typ elektra se po přivezení do opavských dílen musí nejprve zvlášť zvážit a hned poté dochází ke třídění. Zvlášť se uloží lednice a mrazáky, které si odváží zpracovatel disponující speciálně upraveným podnikem. „Ostatní elektro, tedy pračky, sporáky a myčky a další rozebíráme, často až na pětatřicet různých komodit,“ říká vedoucí chráněných dílen Tomáš Schaffartzik. Některé z nich se prodávají jako recyklovaný materiál k dalšímu využití, jiné se využijí energeticky. Na skládce díky tomu skončí pouze mizivá část z ekologicky zlikvidovaných přístrojů.
„Jen Opava uvádí tisíc šest set zatopených domácnosti, představte si ty tisíce elektrospotřebičů, které dostaneme k ekologické likvidaci jen z tohoto území. A to se k nám sváží zatopené elektro z oblasti od Krnova až po Bohumín,“ vypočítává dále Schaffartzik. Svoz stovek tun odpadu, se kterým se zde denně otočí až dvacet aut, očekává ještě dva měsíce, zpracování elektroodpadu pak odhaduje na dalšího půl roku.
To sebou nese celou řadu problémů. Zničeného elektra je tolik, že chybí skladovací plochy. Na zvládnutí dvojnásobného množství odpadu, než které musí dílny zpracovat oproti běžnému provozu, také chybí lidská kapacita. Krizový štáb města Opavy proto dočasně Charitě Opava poskytl na vykládku a překládku vojáky. Personálně přispěchala na pomoc také Charita Hrabyně. V chráněných dílnách ale pracují v drtivé většině lidé s různými handicapy, například s problémy po operaci páteře. „Myslím si, že tento nápor zvládneme, ale nechceme naše zaměstnance přetížit,“ dodává Tomáš Schaffartzik. Nezanedbatelné je také riziko různých infekcí doprovázejících záplavy. „Na náklady Charity Opava se proto někteří pracovníci nechali naočkovat proti žloutence, zajistili jsme větší množství desinfekce a kromě standartních používáme také vinylové rukavice a zaměstnanci dostali montérky navíc, aby je mohli častěji měnit a prát,“ upřesňuje vedoucí dílen.
Chráněné dílny tak mají před sebou velmi náročné měsíce. „Povodňová vlna už je dlouho pryč, ale na nás se teď paradoxně valí další vlna,“ konstatuje lakonicky mistr technických dílen Petr Kovalčík, “vlna zničeného elektroodpadu, se kterou budeme bojovat ještě hodně dlouho.“
Podívejte na to, jak tuto problematiku zpracovala TV POLAR v reportáži z 30. října 2024:
Zde najdete reportáž České televize ze středy 13. listopadu, začíná v čase cca 11.46 minut:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/424231100031113/
A z odkazu umístěného níže si můžete pustit i reportáž Radiožurnálu:
Soubory ke stažení
RADIOŽURNÁL zatopené_ledničky-repo_7.11.2024.mp3 | 2340 kB |