Základní informace
Knihovna křesťanské literatury je součástí Klubu svaté Anežky - dobrovolného sdružení Charity Opava.
Její sídlo je v přízemí fary minoritského kláštera při kostele Sv. Ducha v Opavě na Masarykově třídě 39.
Knižní fond, který je budován od roku 1990, je stále doplňován o nové publikace. Ty jsou získávány nejen nákupem, ale i dary dárců. V současnosti nabízíme k vypůjčení 3 500 knižních titulů a také audio a audiovizuální díla.
Knihy jsou zařazeny podle žánrů: beletrie, církevní dějiny a dokumenty, dětská literatura do 10 let, literatura pro mládež, františkánská literatura, Písmo svaté, poezie, populárně naučná literatura, výchovná literatura, životopisy, stará literatura. Nabízíme také audiovizuální nosiče: magnetofonové kazety, videokazety, CD a DVD.
Elektronická databáze knihovního fondu umožňuje snadnější vyhledávání požadované literatury a zprostředkovává možnost nabídky knih na internetových stránkách.
Seznam všech knih je k nahlédnutí zde.
Seznam všech knih podle autorů je k nahlédnutí zde.
Půjčovní doba:
Středa 16.00 – 17.00
Pátek 9.30 – 10.30
Neděle 8.00 – 10.00
Provoz zajišťuje skupina dobrovolníků pod vedením Pavly Kusákové.
Čtenářské poplatky nejsou stanoveny. Je možné poskytnout dobrovolný finanční příspěvek.
Poslání a cíl
Knihovna slouží čtenářům všech generací. Tituly, které jsou zde umístěny, mohou přispívat nejen ke smysluplnému naplňování volného času, k rozšiřování znalostí, ke vzdělanosti, ale i k zušlechťování lidských srdcí.
Cílová skupina
Čtenáři od šesti do sta let.
Nabídka aktivit
Půjčování knih a audiovizuálních nosičů.
Knihovna je součástí Klubu sv. Anežky - dobrovolného sdružení CHO, který pořádá přednášky, besedy, duchovní obnovy, zájezdy, komentované prohlídky výstav a jiné programy.
Historie
Myšlenka půjčování křesťanských knih se zrodila v mysli dobrovolníků „Služby křesťanské pomoci“ po roce 1989. Knihy se začaly shromažďovat nejprve ve skříni na chodbě minoritského kláštera a později minorité zapůjčili místnost pro zřízení této knihovny.
Započalo se s budováním od základu tím, že pan Kusák zhotovil regály na knihy a dobrovolníci, dnes již zesnulí - Františka Matušková, Ludmila Mňačková a Josef Bitner, třídili, obalovali a seřazovali knihy, které začaly tvořit základ knihovního fondu. Velkou zásluhu na vzniku a chodu knihovny má Anička Foldynová.
Knihovna se v rámci kláštera třikrát stěhovala.
Největší úprava knihovny proběhla v letech 2010 a 2011. Místnost byla vymalována, přibyly nové regály. Knižní fond byl nově seřazen a byla vytvořena elektronická databáze celého knihovního fondu.
V roce 2020 proběhla celková revize a vyřazení duplikátů. Tím se uvolnil prostor pro nové knihy.