V rámci sociální rehabilitace poskytujeme službu dospělým osobám s těžkým zrakovým postižením a osobám s lehkým mentálním znevýhodněním.
Jsou to především lidé, kteří i přes svůj handicap chtějí žít běžným životem - chtějí se svobodně pohybovat, dále se vzdělávat, mít radost z práce, samostatně bydlet či aktivně trávit svůj volný čas.
Základní informace
Služba je určena pro dospělé osoby se zrakovým nebo mentálním postižením, které si v rámci sociální rehabilitace chtějí vyzkoušet či osvojit dovednosti potřebné k samostatnému a nezávislému životu.
Služba sociální rehabilitace je poskytována ambulantní a terénní formou.
Terénní forma se poskytuje v těchto obcích: Bohuslavice, Bolatice, Branka u Opavy, Brumovice, Březová, Budišovice, Dolní Benešov, Dolní Životice, Háj ve Slezsku, Hlavnice, Hlubočec, Holasovice, Hrabyně, Hradec nad Moravicí, Chvalíkovice, Jezdkovice, Kobeřice, Kozmice, Kravaře, Komárov, Lhotka u Litultovic, Litultovice, Malé Hoštice, Melč, Mikolajice, Milostovice, Mokré Lazce, Neplachovice, Oldřišov, Opava, Otice, Pustá Polom, Podvihov, Radkov, Raduň, Slavkov, Skřipov, Suché Lazce, Stěbořice, Štáblovice, Štěpánkovice, Štítina, Uhlířov, Úvalno, Velké Heraltice, Vlaštovičky, Vávrovice, Zlatníky.
Ambulantní forma se poskytuje na adrese Marie Dolanské 19, Opava-Vlaštovičky, 746 01.
Do objektu ve Vlaštovičkách je umožněn bezbariérový přístup. Výukové místnosti jsou vybaveny nábytkem a speciálním osvětlením s možností regulace intenzity světla.
Služba je poskytována v pracovních dnech, a to v těchto hodinách:
pondělí od 8.00 do 12.00 hodin,
úterý od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 15.00 hodin,
středa od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 15.00 hodin,
čtvrtek od 8.00 do 12.00 hodin,
pátek od 8.00 do 12.00 hodin.
Tým je tvořen vedoucím služby sociální rehabilitace, sociálními pracovníky a pracovníky v sociálních službách.
Poslání a cíl
Poslání:
Posláním sociální rehabilitace Spojka je posílit základní dovednosti dospělých lidí s těžkým zrakovým postižením, lehkým mentálním postižením nebo kombinovaným postižením tak, aby dovedli žít samostatně s co nejmenší mírou podpory druhé osoby.
Cíle:
1.Klient si osvojí dovednosti, aby uměl používat dle své potřeby kompenzační pomůcky a moderní technologie.
2.Klient si osvojí potřebné dovednosti pro zvládnutí a zajištění sebeobsluhy.
3.Klient se bude umět orientovat v rámci svého přirozeného prostředí.
4.Klient má podpořenou seberealizaci prostřednictvím pracovních možností.
Zásady služby
Individuální přístup
Ke každému člověku přistupujeme individuálně, tak aby mohl být sám sebou. Přizpůsobujeme se jeho potřebám a zájmům a respektujeme jeho zvyky a přání, pokud nejsou v rozporu s pravidly naší služby.
Flexibilita
Reagujeme na změny - potřeby klientů jsou různorodé, jsme schopni na ně pružně reagovat.
Rovnocennost
Pracovník se nepovyšuje nad klientem. Klient je brán jako rovnocenný partner, se kterým jedná pracovník vždy s úctou a respektem.
Cílová skupina
Sociální rehabilitace je určena osobám ve věku 18-65 let, které jsou v nepříznivé sociální situaci, chtějí aktivně řešit svou situaci a patří do níže uvedených skupin:
1.Osoby s těžkým zrakovým postižením (těžká slabozrakost, praktická nevidomost nebo úplná nevidomost)
2.Osoby s lehkým mentálním postižením (hranice IQ mezi 50-69 dle psychologického vyšetření)
3.Osoby s kombinovaným postižením (tělesné a lehké mentální postižení/ tělesné a těžké zrakové postižení/ duševní a lehké mentální postižení/ duševní a těžké zrakové postižení)
Službu poskytujeme osobám v nepříznivé sociální situaci. Do nepříznivé sociální situace především řadíme omezení nebo ztrátu schopnosti pečovat o vlastní osobu, orientovat se v čase, omezené kompetence v rozlišování financí a jejich hospodaření, absenci nebo ztrátu pracovních návyků, ztrátu nebo absenci kompetencí k zajištění finanční a materiální soběstačnosti, informační deficit, omezení schopností realizovat své zájmy, problémy s orientací, sociální izolaci, nízké sebevědomí, problém s komunikací.
Terénní forma služby, kdy pracovník dochází za klientem do jeho přirozeného prostředí, je určená pro výše popsané osoby z Opavy nebo ze vzdálenosti 20 km od Opavy.
Službu neposkytujeme:
1. Osobám s autismem (např. s Aspergerovým syndromem) v kombinaci se zrakovým nebo mentálním postižením
2. Osobám, s nimiž se nedomluvíme
3. Osobám zcela neslyšícím a mentálně postiženým
4. Osobám zároveň nevidomým a neslyšícím
Nabídka služeb
V rámci služby sociální rehabilitace poskytujeme tyto základní činnosti:
Nácvik dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu, soběstačnosti a dalších činností vedoucích k sociálnímu začleňování (nácvik obsluhy Colorina, mobilu, čtečky, braillského řádku, braillské tiskárny, pračky, sporáku, nácvik úklidu domácnosti, nácvik rozlišování financí, nácvik nakupování, orientace v cenách, nácvik přípravy pokrmů, nácvik péče o děti, nácvik prostorové orientace a samostatného pohybu, nácvik jednání na úřadech).
Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím (doprovody do školy, do zaměstnání, na úřady, do banky, k lékaři, na kulturní akce, nácvik využívání dopravních prostředků, nácvik chování ve společenských situacích, nácvik telefonické komunikace, verbální komunikace, nácvik orientace v čase).
Výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti (nácvik čtení, psaní, počítání, všeobecný přehled, zprostředkování přednášek a exkurzí, nácvik jemné motoriky, trénink paměti, zooterapie, Snoezelen, nácvik průvodcovství).
Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí (informace o možnostech získání kompenzačních pomůcek, doporučení pomůcky pro ÚP, pomoc se získáním pomůcky, informace o zaměstnávání, informace o vhodných pracovních místech, informace o rekvalifikacích a o pracovních rehabilitacích včetně podpory se zprostředkováním, podpora při jednání se zaměstnavatelem, zprostředkování běžných návazných služeb, vyřizování osobních dokladů, informace o příspěvcích včetně podpory při vyřízení).
Základní sociální poradenství (informace o dávkách, příspěvcích, institucích, běžně dostupných zdrojích, o návazných sociálních službách).
Úhrada za službu
Služba je poskytována bez úhrady dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
Nejčastější dotazy
Jak se mohu stát klientem sociální rehabilitace?
Můžete si domluvit si schůzku se sociálním pracovníkem (osobně, telefonicky, e-mailem):
osobně na adrese: Marie Dolanské 19, Opava-Vlaštovičky
Sociální pracovník provede sociální šetření (tzn. zjistí, do jaké cílové skupiny spadáte, co očekáváte od služby sociální rehabilitace, kdy můžete nastoupit, zdali máte zájem o terénní nebo ambulantní formu atd.). Poté následuje buď domluva na datu přijetí nebo zařazení do seznamu uchazečů.