Ekolamp sbírá zářivky i v hoštických dílnách

01.01.2015 - Oproti sousednímu Rakousku či Německu jsou Češi ve sběru vysloužilých zářivek méně důslední, ale postupně se lepší. Nasbírali o 15 procent světelného elektroodpadu více než v předchozím roce. Nesesbíraná rtuť by mohla teoreticky zamořit dvě přehradní nádrže Lipno. Vysloužilý světelný elektroodpad můžete odevzdávat také v Chráněné technické dílně Charity Opava ve Velkých Hošticích.

Oproti sousednímu Rakousku či Německu jsou Češi ve sběru vysloužilých zářivek méně důslední, ale postupně se lepší. Nasbírali o 15 procent světelného elektroodpadu více než v předchozím roce. Nesesbíraná rtuť by mohla teoreticky zamořit dvě přehradní nádrže Lipno. Vysloužilý světelný elektroodpad můžete odevzdávat také v Chráněné technické dílně Charity Opava ve Velkých Hošticích.

České domácnosti jsou ve sběru úsporných světelných zdrojů na evropském průměru, k recyklaci předali za rok 2013 celkem 1562 tun světelného elektroodpadu. Konkrétně 902 tun lineárních a kompaktních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů a dále 660 tun průmyslových svítidel. „V případě světelných zdrojů to je o 15 procent zářivek více než v předchozím roce. To představuje přibližně šest milionů kusů úsporných žárovek, které se dále zpracují na druhotné suroviny. Českým domácnostem se tak daří splňovat kritéria sběru EU, která začnou platit za rok,“ říká Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která pro domácnosti i firmy zdarma zajišťuje zpětný odběr a recyklaci vysloužilých světelných zdrojů a osvětlovacích zařízení.

Sběrná síť se rozšířila o stovky nových míst
Podle letošního průzkumu společnosti EKOLAMP více než dvě třetiny občanů vědí, že úsporné světelné zdroje obsahují malé množství toxické rtuti a jsou zároveň cenným zdrojem druhotných surovin. EKOLAMP se proto snaží podpořit sběr z domácností pravidelnou osvětou a především neustálým rozšiřováním sběrné sítě, do níž patří také Chráněné technické dílny ve Velkých Hošticích. Celkově EKOLAMP spravuje téměř 4500 sběrných míst a obslouží 85 % obyvatel ČR. V obcích, firmách a na úřadech je nyní instalováno více než 1900 malých sběrných nádob. V roce 2013 přibylo celkem 426 nových sběrných míst a v letošním prvním pololetí další tři stovky. EKOLAMP rovněž bezplatně zajišťuje mobilní svoz „úsporek“ z obcí, které nemají svůj sběrný dvůr.

Nesesbíraná rtuť by stačila zamořit dvě Lipna
Neodborně zlikvidované úsporné zářivky představují značnou ekologickou zátěž. „Ročně na skládkách zbytečně končí téměř polovina úsporných světelných zdrojů, které obsahují zhruba 30 kilogramů toxické rtuti. Ta by při úniku do přírody teoreticky mohla znečistit vodu o objemu téměř dvou přehradních nádrží Lipno nebo 95 Máchových jezer,“ vyčísluje možné důsledky Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP. Světelný elektroodpad, který je odevzdán, se daří maximálně využít. V loňském roce EKOLAMP dosáhl 99,96% míry materiálového využití. „Díky kvalitním technologiím se nám podařilo recyklovat a následně využít stovky tun druhotných surovin: hliník, mosaz a další kovy se mohou znovu použít v kovovýrobě, recyklované plasty jsou dobrou surovinou například pro zatravňovací dlaždice či plotové dílce a přečištěná rtuť je znovu využívána v průmyslu. Sklo se používá zejména jako technický či stavební materiál,“ uzavírá Zuzana Adamcová.

Děkujeme partnerům