Společnost EKOLAMP varuje před "černými pasažéry"

16.09.2024 - Všímáte si recyklačního poplatku na účtenkách při nákupu elektrozařízení? Je to známka toho, že prodejce je zodpovědný a prodává zboží, které neohrozí Vaše zdraví ani životní prostředí. Recyklační příspěvek je ze zákona povinný a spotřebitel si tím předplácí budoucí ekologickou likvidaci zakoupeného výrobku. Tou se zabývají také Chráněné dílny Charity Opava.

Černí pasažéři, anglicky se jim říká free riders, jsou výrobci či dovozci elektrozařízení, kteří způsobují škodu tím, že nepřispívají do systému recyklace elektroodpadu. Při nákupu elektrozařízení si totiž spotřebitel předplácí jeho budoucí recyklaci. Pokud se na trh dostane velké množství výrobků, za které nebyl uhrazen příspěvek na recyklaci, tak hrozí podfinancování systému zpětného odběru a recyklace, který pak nebude fungovat, jak má. Tím může dojít k ohrožení životního prostředí, protože elektroodpad místo na recyklační lince skončí například na černé skládce, kde může dojít k úniku škodlivých látek do ovzduší, půdy či spodních vod.

Tím ale výčet možných rizik nekončí: „Výrobky firem, které se vyhýbají plnění recyklačních povinností, často nesplňují ani další legislativní požadavky, například z hlediska bezpečnosti výrobku a jeho kompatibility s evropskými standardy. Doporučujeme takový výrobek nekupovat. Také nás můžete informovat, my se následně s touto firmou spojíme a navrhneme jí vhodné řešení,“ vysvětluje Petr Číhal, obchodní ředitel společnosti EKOLAMP, která je partnerem Charity Opava.

Zda výrobce plní své povinnosti v rámci recyklace elektroodpadu, lze ověřit na webové stránce Ministerstva životního prostředí ČR v tzv. Seznamu výrobců elektrozařízení.

Chráněné dílny Charity Opava se kromě podílu na ekologické likvidaci nebezpečného odpadu také naplňují jedno z poslání Charity Opava, kterým je zaměstnávání osob, které by na trhu práce nenašly vinou svého handicapu uplatnění. V Charitních chráněných dílnách jich pracuje přes sto padesát.

Děkujeme partnerům